logotyp
Login

REPUBLIKOVÉ FINÁLE ODZNAKU VŠESTRANNOSTI

S novým školním rokem se opět spustilo i sportovní soutěžení žáků. První velkou akcí bylo REPUBLIKOVÉ FINÁLE ODZNAKU VŠESTRANNOSTI, tedy finále soutěže, která začala již loňského školního roku.

Této akce, konané ve dnech 8.-9.9. 2022, se zúčastnili individuální vítězové krajských kol. Zároveň se soutěže účastnila ještě družstva nejlepších škol, celkem 43 (vždy 5 chlapců a pět dívek), jejichž členové soutěžili i v soutěži jednotlivců. Nejvíce závodníků bylo z ročníku 2008 (137 chlapců, 122 dívek).

Máme velkou radost, že až do tohoto Republikového finále se v kategorii chlapců a dívek ročníku 2011 probojovali žáci naší školy Jakub Tíkal a Karolína Matějková, které do Brna doprovodili i jejich rodiče. Ve své věkové kategorii měl každý 25 soupeřů.

Jakuba a Káju čekal každý soutěžní den blok pěti disciplín, celkem se tedy soutěžilo v deseti různých disciplínách.

První disciplíny byly čistě atletické – běh na 60 m a skok do dálky. Zde se projevila nejen fyzická kondice, ale i atletická technika. Karolíně se dařilo lépe než Jakubovi a ve své kategorii se pohybovala kolem 10. místa. Jakub, přes osobní rekord ve skoku dalekém, byl v tuto chvíli na hranici 20. místa. Následovaly dvě disciplíny silové. Již z předchozích kol bylo našim závodníkům jasné, že hod 2 kg medicinbalem přes hlavu také není jejich silnou disciplínou. Přes zlepšení osobních rekordů u Jakuba i Káji, nedošlo k výraznému posunu v průběžném pořadí. Ve shybech na šikmé lavičce po dobu 2 minut si však oba mohli oprávněně věřit na kvalitní výkon. To se potvrdilo. Jakub byl v této disciplíně druhý ve své kategorii a celkově předvedl dvacátý osmý největší počet shybů ze všech (více než 650 sportovců ročníků 2007-2012)! Karolína také zabojovala, 13 v kategorii, 84 celkově. Poslední disciplínou prvního dne byl přeskok přes švihadlo. Zde se dělásestava čtyř různých přeskoků vždy po dobu 30 sekund (přeskoky kroužením vzad, přeskoky kroužením vpřed, přeskoky „vajíčko“, přeskoky z nohy na nohu), celkem tedy dvě minuty. Jakub opět vylepšil své osobní maximum. Po polovině závodu byla Karolína ve své kategorii na 19. místě, Jakub byl na 13. místě.

Druhý den zahájili naši sportovci trojskokem snožmo z místa. To paří mezi Karolíniny silné disciplíny a páté místo v kategorii to potvrdilo. Kuba držel třináctou pozici. Na řadu pak přišly kliky po dobu 2 minut. Kuba se skvělým výkonem (10. v kategorii, 37. celkem) výsledkově posunul vpřed. Káje se naopak příliš nedařilo a trochu výsledkově propadla níže. Lehy-sedy na 2 minuty. Další Jakubova silná zbraň v soutěži! Skvělý výkon 92 opakování! 6. v kategorii, 58. celkem. Karolíně trochu docházel dech a opět se umisťuje ve druhé desítce. Předposlední disciplínou je hod kriketovým míčkem. Tedy opět test, kde se výrazně projeví nacvičená technika. Ani jeden z našich reprezentantů zde příliš nevyniká. Přestože se Jakub i zde zlepšil oproti svému maximu, na soupeře to tentokrát nestačilo. Ani Káje se nedařilo tak, jak by si přála. Poslední zbytky sil, pak ze sebe museli dostat v závěrečném běhu na 1000m. Jakub běžel na hranici svého osobáku a dokončil kilometr pod 4 minuty (opakuji, v 10 letech pod 4 minuty po 9 disciplínách!). Karolína byla o trochu pomalejší, ale přesto v moc hezkém výkonu běžela pod 4:30.

Jednotlivé výkony se v této soutěži převádějí na body a jejich součet určuje celkové pořadí. Jakub získal celkem 6100 bodů a ve své kategorii obsadil skvělé 13 místo. Bodový součet mu pak přinesl diamantový odznak všestrannosti. Karolína celkem získala 4843 bodů, 24. místo a zlatý odznak všestrannosti.

Celá akce Republikového finále měla charakter dětské atletické olympiády. Sešla se zde opravdová špička sportovců v jednotlivých ročnících. A předvedli skvělé výkony.

Republikové finále odznaku všestrannosti mělo i svůj kulturní program. Soutěžící a jejich doprovod mohli zajít na autogramiády známých českých olympioniků (Šárka Strachová, Šárka Kašpárková, Štěpán Janáček, Sebastian Helcelet, Petr Svoboda, Tomáš Bábek a další), vyzkoušet si zumbu, podívat se na sportovní exhibiční vystoupení, či navštívit doprovodný program připravený Armádou ČR a Policií ČR.

Oficiální fotografie zde: Multimédia | Sazka Olympijský víceboj (sazkaolympijskyviceboj.cz)

Oba naši reprezentanti potvrdili, že celá akce byla výborně uspořádaná, měla báječnou a motivující atmosféru a velmi si ji užili.

Chtěl bych jim za nás moc pogratulovat k výkonům a poděkovat za skvělou reprezentaci naší školy.